SZCZURY PARYŻA


SZCZURY PARYŻA

111

„Kapela powstała pod koniec lat 80 kiedy hard-core dopiero się pojawiał w naszym kraju. Szczury zaczęły grać  muzykę, o której sami mało wiedzieli. Wszystkie utwory tworzone były z wielu odrębnych wątków tematycznych. Były zlepkiem odmiennych nastrojów i zmian tempa. Zawiłę aranżacje i harmonie tworzyły specyficzny styl. Muzyka ta dość daleka odbiegała od popularnych wówczas trendów.  Mimo, że styl ten zupełnie się różnił od wcześniej zastałych, zespół  został zaproszony na festiwal w Jarocinie. Został zakwalifikowany na małą scenę. Szczury Paryża dwa razy gościły na festiwalu, lecz drugi raz już w nowym składzie.
Po serii udanych koncertów powstał pomysł by zarejestrować cały materiał  na płycie. Koncerty zagrane przez Szczury Paryża dodawały skrzydeł, zwłaszcza gdy grali z  takimi gwiazdami  jak: ARMIA, IZRAEL, DEZERTER, TILT, CLOSTERKELLER. Po jednym z koncertów Darek Malejonek i Robert Brylewski zaprosili na rozmowę Młodego. Jej wynikiem było zaproszenie na nagrania do studia prowadzonego przez Roberta. Było to spełnienie marzeń. Po tylu pozytywnych komentarzach i komplementach usłyszanych z ust muzyków tej rangi dalsze działania nabierają większego rozpędu. Ustalono wstępny termin nagrania. Niestety przychodzi trudna chwila Vivi opuszcza właśnie wtedy zespół. Nagraniaz zostają odwołane.  Po pewnym czasie Vicia zastępuje Jaffa. Do zespołu dochodzi też Mister, by przejąć główny vocal i dodatkowo wesprzeć brzmienie drugą  gitarą. Krystalizuje się zarówno nowy materiał, jak i plany na jego zarejestrowanie.
Nagrania dokonano w studiu studenckim we Wrocławiu na dwuśladowym magnetofonie. Wszystkie utwory grane były bez możliwości poprawki. Co w obecnych czasach zdaję się  być  zupełnie archaiczne. Powstaje płyta „Szczury Paryża” – rozpowszechniona na kasetach magnetofonowych. Po odbyciu sesji nagraniowej, kapela dostaje od realizatora nagrań natychmiastową propozycję wydania materiału. Kasety rozchodzą się błyskawicznie. Zespół koncertuje. Dochodzi jednak do kolejnego momentu, w którym  losy kapeli zdają się przesądzone. Młody dochodzi do przekonania, że nie chce angażować się w tym czasie w działalność  muzyczną. Po tej decyzji muzycy nie chcą tworzyć zespołu, gdy nie ma w nim jego głównych założycieli Vicia i Młodego. Kapela zostaje rozwiązana,
W 2014 r. zespół dostaje propozycję reedycji płyty.
Skład pierwszy: Młody – gitara, vocal, Vivi – bas, vocal, Wojna – perkusja
Skład drugi: Młody – gitara, vocal, Mister – gitara, wokal, Jaffa – bas, Wojna – perkusja”

Dyskografia:
1992 – Szczury Paryża (MC)
2015 – 92 (LP)

http://blackwednesdayrecords.bandcamp.com/album/92